De flesta av Golf i Solens medlemmar är nu hemma i Norden och laddar inför nästa säsong på Costa del Sol. Men ingen sommar utan GIS efterlängtade sommarträff. I mitten av augusti möttes 40 medlemmar upp för två dagars spel på fina St Jörgen Park Golf utanför Göteborg. En kuperad och trixig parkbana som kräver sin precision och belönar den strategiske golfaren. Dag 1 spelade vi en lekfull 4-manna lagtävling, vilket också fick bli inspelsrunda inför dag 2 och singeltävlingen. Som ytterligare uppladdning inför dag 2, avnjöt hela sällskapet en härlig trerättersmiddag på hotellet. Det blev en trevlig kväll med gemenskap och efterföljande barhäng. St Jörgen Park är värt ett besök enkom för sin goda mat.

I singeltävlingen blev det en tät fight om pallplatserna hela vägen till det avslutande och dramatiska hål 18. En smal och utmanande par femma som kantas av skog och out-of-bounds. Ett hål som sätter nerverna på prov. När sista putten hade rullats i stod dansk-svenska Marie B.F som vinnare och belönades med ett presentkort på St Jörgen Park med övernattning och SPA.

Du har väl inte missat att vår golfsäsong på Costa del sol drar igång redan 22 september? Premiären går av stapeln på Santana. En bana som vi sedan spelar varje måndag under hela säsongen. Ta gärna en titt på vårt tävlingsschema på webben. Det uppdateras löpande under säsongen och du hittar det på www.golfisolen.eu/tavlingar.

Några av våra kommande tävlingar:

DatumDagKlGolfbanaTypSpelform
2025-09-22mån13:00Santana
2025-09-28sön14:30Mijas LL
2025-09-29mån13:00Santana
2025-10-01ons12:32Sa MariaPP1
2025-10-03fre10:00ParadorPP2slagg(+5)

Månadens medlem Monika Schüssler Norén:
”Att spela med Golf i Solen är ett fantastiskt sätt att träffa nya vänner från hela Norden.”

Rune gör sig redo på 1:a tee.
Marie BF till höger som vann singeltävlingen. Flankeras av tävlingsledare Sanna.
Bild-5 – 3-pris
Niels HC knep 3:e platsen och även han fick ett presentkort i shopen.
Hela gänget samlat framför klubbhuset.

Dela

Kanske gillar du även

© 2009-2019 En Sueco – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.

Sök på En Sueco

Planerat underhållsarbete: Lördagen den 5 augusti 2023 från kl. 08.00 kommer det att göras uppdateringar på ensueco.com. Under tiden som underhållsarbetet utförs kommer sidan att vara otillgänglig och detsamma gäller för En Suecos app. En Sueco ber om överseende med detta.