AHN har alltid något på gång
Golf är kanske den givna aktiviteten även under sommarmånaderna, och en av många orsaker till att vara medlem i AHN med sina rabatter. Vi närmar oss nu högsommarperioden, då många AHN:are åker till sina hemländer för att besöka nära och kära. Fast övriga verksamheter stannar inte av helt, t ex är de reserverade boulebanorna tillgängliga, Lawn Bowls kör lite sporadiskt beroende på intresset och väder och padeln fortsätter hela juni, och kanske juli beroende på värmen osv.
AHN livet är en fest
Unikt inom AHN är att man inom ramen för de olika aktiviteterna även anordnar årliga festligheter, turneringar, tävlingar och resor. Här kommer ett axplock av de festligheter som arrangeras inom AHN. Se till att bli en del av AHN:s fantastiska resa. https://www.ahn-fuengirola.net/
AHN Padel och Boulefest
Exempel på utökade aktiviteter var AHN padel- och boulefest lördagen den 22 mars i AHN:s lokal Las Rampas med en uppskattad musikquiz av Vivi-Ann. Mat och dryck serverades till medlemspriser, bland annat smörgåstårta. Det mest uppskattade var den mycket trivsamma samvaron med både bekanta och nya vänner. En del världsproblem blev säkert lösta under kvällen.
Boule har sina banor tillgängliga året om, men samordningen under sommarmånaderna är begränsad, men det finns alltså möjlighet till att samla ihop bekanta och spela, banorna är reserverade för AHN. Boulebanorna är tillgängliga måndag, onsdag och fredag kl. 17–19, vid Nuevo Oasis restaurang på Calle Romeria del Rosario 2 Fuengirola. På vinterhalvåret startar man 16:00.
Padel har sina banor vid Myramar Hotel och AHN har fem banor tillgängliga, och det finns bra parkeringsmöjligheter. Anmälningsplikt, måndagar, onsdagar och fredagar kl. 17.00–18.00, lördagar kl. 12.00–14.00. AHN-padel genomför löpande turneringar, så säkerställ medlemskapet och kom med i ett aktivt gäng.
AHN Bridge och resan till Nerja
För 7:e gången genomfördes vårens resa till Nerja i tre dagar med bridge och turistande. Det blev 24 par som spelade bridge, och dessutom ytterligare ett tiotal deltagare, som roade sig på annat sätt. Trots vädrets makter fick man ett par solskenstimmar för turistandet när det inte var bridgespel. På tisdagskvällen besöktes en irländsk pub där vi inbjöds till dans till levande musik, något som bridgedeltagarna snabbt ställde upp på efter timmar av stillasittande. Som vanligt blev resan ett mycket välordnat arrangemang, under ledning av Rolf för bridgespelare, så väl som för de som inte spelade bridge.
Efter två dagars spel med totalt 46 brickor blev resultatet:
1:a Åsa Karlsson och Berit Mårtensson
2:a Anders Berkmo och Cila Skoog
3:a Ben Bansai och Martin Davidsson
Den ordinarie bridgen spelas på AHN tisdagar och fredagar kl. 15.30 (på plats kl. 15.15), och är oftast fullbokad. Vid intresse, ta gärna kontakt. Bridgen kommer att ha sommaruppehåll.
AHN Lawn Bowls-fest med “AHN Scandinavian Open”
Den 5 april blev en minnesvärd dag. Vädret blev perfekt för spännande tävlingar.
Det historiska resultatet från världen första AHN Scandinavian Open i Lawn Bowls:
Guld
Agneta Säfwenberg
Hasse Nordling
Silver
Margareta Hernehult
Sten Olof Eriksson
Brons
Per Arne Andersen
Lisbeth Andersen
Tävlingarna avslutades med en av AHN:s volontärer fantastiskt komponerad middag med kallrök lax och tillbehör. Innan dess serverades charkbricka och tillbehör under minglet. Under middagen underhöll magikern Olivier Boes, som genomförde ett antal minnesvärda och omöjliga trick.
Lawn Bowls säsongen fortsätter på tisdagar ett tag till, för att senare ta en semesterpaus om det blir för få deltagare eller för varmt. Veckodag och tid kan komma att ändras och det är anmälningsplikt.
Dessutom kommer ”prova på” och spel för nybörjare fortsätta i höst med specialcoachning, och vad kan bli bättre än att ha en tidigare förbundskapten till hjälp?
AHN-Vinprovningar
”Det enda jag ångrar i livet är att jag inte drack mer vin”, Ernest Hemingway.
Tycka vad man vill om citatet, men man kommer inte ifrån att vin och mat hör ihop, och är för många en del av det goda livet. AHN:s vin- och dryckesprovningar är inte schemalagda, men görs några gånger varje år i olika former. Senast hölls det på AHN:s nya medlemsrestaurang LA DERIVA i Fuengirola hamn, där AHN medlemmar har rabatt. 28 medlemmar medverkade den 27 mars under ledning av vinexperten Manolo som bott i Rioja. Man provade fyra olika vinsorter med fyra olika spanska tapasrätter. Bli AHN-medlem och missa inte nästa tillfälle.
AHN Kockligan
Vad kan vara festligare än att laga mat tillsammans? Kockligan träffas utvalda söndagar för att tillsammans utmana varandra med en variation av mat och dryck. Det blir både spanskinspirerat och svensk husmanskost. Senast träffades man 6 april med svenskt tema – Gubbröra, Pytt Bellman och Äggtoddy a’ la Mannerheim.
AHN Testa och festa
Ett helt nytt AHN-koncept med tanken är att i första hand besöka AHN:s medlemsrestauranger, men även andra, och gruppen bedömer besöken, till nytta för övriga medlemmar. Tre har man hunnit med: Chupytira, Casa Italia och St. Patricks Pub.”Testa och Festa” återstartar i oktober.
AHN Måla och Skåla, och Vernissage
”Måla och Skåla” arrangeras av Vivi-Ann. Här träffas AHN-medlemmar för att måla tavlor med akrylfärg, sippa vin som köps i baren till medlemspris för alla, äta snacks och socialisera. Detta är mycket populärt och deltagarna utgår från samma motiv, men resultaten brukar bli vitt skilda. För alla som vill få en kul upplevelse oavsett om man är själv eller flera som vill ansluta sig för en eftermiddag och träffa nytt folk. Startar upp till hösten igen. Alla AHN-medlemmar är välkomna, föranmälan gäller.
Varje år genomför AHN:s målargrupp en väldigt uppskattad vernissage. Den hölls den 8 mars i AHN:s lokaler, och det blev ett välbesökt mingel med bubbel, och många av verken var till salu. Målargruppen träffas på måndagar kl.11-14 i AHN:s lokaler och tar nu sommaruppehåll.
AHN Golf
Många AHN-medlemmar spelar golf, och medlemskapet tjänas in på bara några spel. Alla golfare kommer nu åt Golfbox i medlemsappen. Där ses även kommande tävlingar och där görs anmälan. Anmälningar öppnar alltid kl. 09.00. Publicering av startlistan sker tre dagar före tävling kl. 09.00. Sen bokning/avbokning fyra dagar före tävling görs på hemsidan. Vid sen avbokning utan reserv betalas greenfee.
Som AHN-medlem kan man köpa vouchers för Alhaurín och Río Real i vår reception, på övriga banor räcker det med att visa medlemskortet för att få rabatt när man ska betala.
AHN-Golf-träning med instruktör sker torsdagar kl. 11–13 på Mijas Golf Driving range.
AHN-cup består av sex deltävlingar – tre på hösten och tre på våren. Den sista spelades 2 april på Lauro Golf. Totalvinnare i damklassen blev Marie Tegnér. Totalvinnare i herrar klass B blev Ingemar Åblad, och överlägsen vinnare i herrklass A blev Göran Hongell.
7 april på Alhaurín golf spelades en 2-manna scramble. Den vanns av lag Udén/Knutsson. Denna dag gjorde Gunnar Persson Hole-in-One på 10:e hålet. Det var hans första HIO någonsin. 21 april på Lauro Golf spelas den sista golftävlingen för säsongen.
AHN Schack
I dagsläget den minsta gruppen, så här finns plats för fler. Det räcker med att du har spelat schack hemma med familj och vänner. Man spelar inte schack på hög nivå, utan för nöjes skull, och trivs tillsammans i AHN:s lokaler. Du är hjärtligt välkommen till en trevlig och inkluderande miljö måndag och onsdag kl. 14.00–17.00, sista dagen för säsongen blir 12 maj.
AHN-Diskussionsgruppen
Varje torsdag kl. 10.00 träffas ett antal medlemmar för att diskutera något aktuellt ämne. Detta har man gjort i 15 år. För att ytterligare öka trivseln tar man fika med bulle i lämplig paus, och många stannar kvar när caféet öppnar och köper några av AHN:s läckra smörgåsar. Man träffas torsdagar kl. 10.00.
AHN Hjärngänget
AHN:s MC-club använder nu WhatsApp för planering av körningar. Detta ger en ny dynamik vilket är viktigt med tanke på väder och vind, och vem som sätter sig i förarsätet, vilket har förenklat för den nya presidenten Christer Gustafsson. Det har även blivit fler spontankörningar. Man har plats för fler hojåkare, och man kör i modest hastighet, med fikapauser där delmål och mål helt är i fokus. Costa del Sol har många fantastiska ställen att besöka, och det finns perfekta slingrande hojvägar. Om du har hoj, stor eller liten, så hör av dig och häng på.
AHN Café och Reception
Öppet tisdag, torsdag och fredag kl.12.00–15.00. Utan alla fantastiska volontärer skulle inte AHN fungera, men nu tar man semester med sista öppetdagen för säsongen 13 maj. Befinner man sig på Costa del Sol – Mijas, Fuengirola med omgivning – så är ett AHN-medlemskap en självklarhet. Gå in på hemsidan och anmäl er nu, eller kom förbi till receptionen, vänta inte. https://www.ahn-fuengirola.net/bli-medlem
Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com
PUBLICERAD AV:
D.L. MA-126-2001