En resa till några av Andalusiens mest spektakulära vingårdar

En resa till några av Andalusiens mest spektakulära vingårdar

Druvorna hänger tunga från grenarna, bladen på vinrankorna skiftar från grönt till rött, orange och djuplila. Har man tur kan man också se lite av druvskörden, trots att det mesta av den sker nattetid.

Andalusien har 312 officiella bodegor (2024) och många av dessa har öppet för besökare. I regionen hittar man bland annat Europas högst belägna vingårdar på nästan 1 400 m ö.h. Frågan är så var man ska börja, så varför inte börja med de mest spektakulära vingårdarna i regionen, så att man kan glädja både ögon och gom?

Lite siffror innan resan börjar

Spanien är världens tredje största vinproducerande land efter Italien och Frankrike. 2024 producerades det cirka 31 miljoner hektoliter vin i Spanien, och med 930 000 hektar vinmarker är Spanien det land i världen med störst vinmarksareal. Siffran har dock minskat något sedan 2015, men landet behåller ändå sin dominerande position när det kommer till internationell vinproduktion.

Andalusien står för bara drygt 2 procent av den totala spanska vinmarksarealen, och Cádizprovinsen står för cirka 52,6 procent av regionens vin- och druvproduktion. Det speciella med Andalusien, jämfört med andra stora vinregioner i landet, är att här är vingårdarna generellt mycket mindre och de använder normalt mer traditionella metoder samt färre kemiska bekämpningsmedel och konstgjorda tillväxthormoner.

62–66 procent av alla de andalusiska vingårdarna är mindre än 5 hektar, och över 70 procent av vinmarkerna i Andalusien hör under något av de nio skydda vinområdena i regionen, det vill säga att de producerar viner som bär ursprungsstämpel ”D.O.” (Denominación de Origen). Den vanligaste druvan är Palomino, som odlas i Cádiz, följd av druvsorterna Pedro Ximenez, Moscatel de Alejandría och Zalemada.

Vinturismen, eller ”enoturism” som det också kallas, är mycket populärt i Andalusien och de kändaste vinrutterna är: Marco de Jerez, Montilla-Moriles och Condado de Huelva. På senare tid har även Málagas och Rondas vinrutter börjat lyftas fram som de bästa spanska vinrutterna, med speciellt intresse för vin från Sierra de Málaga och Serranía de Ronda. Och det är här som vår resa börjar denna gång.

Sierra de Málaga och Serranía de Ronda

Serranía de Ronda är ett obligatoriskt stopp för alla vinälskare som besöker Andalusien. Med 50 registrerade bodegor som bär kvalitetsstämpeln Denominacíon de Origen Sierra de Málaga har området återupptagit en mer än 2 000 år gammal vintradition, bearbetad av romarna och förbättrad av morerna. Klimatet, med kalla vintrar och varma somrar samt mycket regn vintertid, ger området ett distinkt vin. Av de cirka 4 miljoner liter vin som produceras i Málaga är 2,5 miljoner liter klassificerat av regleringsrådet, och av dessa är det bara cirka 10 procent som exporteras. Resten avnjutes lokalt.

För spektakulära vingårdar i området kan det rekommenderas att titta in hos Los Aguilares utanför Ronda, La Fábrica de Hojalata i Júzcar, som producerar Europas sydligaste Pinot Noir, samt vingården Descalzos Viejos alldeles Rondas branta bergvägg.

Viner från Las Alpujarras

Vinerna från Las Alpujarras, bergsområdet mellan Granada och Sierra Nevada, är en del av traktens historia, gastronomi och kulturarv. Trots det backiga landskapet finns här 33 vinbönder (viticultores) och tio registrerade vingårdar som producerar viner av ett dussintal olika druvsorter.

I La Sierra de la Contraviesa Alpujarra ligger en av Europas högst belägna vingårdar på 1 368 m ö.h., med utsikt över Sierra Nevada i norr och Medelhavet i söder. Här odlar Manuel Valenzuela, bodega Barranco Oscuros ägare, och hans son Lorenzo naturliga viner av både lokala, traditionella och experimentella druvsorter.

mde

Marco de Jerez

Det historiska och unika vinet från Jerez odlas bara i det som kallas ”Sherrytriangeln” – mellan städerna Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda och El Puerto de Santa María. Här i låglandet är jorden särskilt rik på kalk, lera och silikat, vintrarna är milda och torra, och detta i kombination med de varma somrarna, med rätt luftfuktighet, gör området perfekt för att producera vin. De vanligaste druvorna är Palomino, Pedro Ximénez och Moscatel, som ger de utsökta vita vinerna, starkvinerna, söta vinerna och brandy-sorterna som området är världsberömt för. Av denna anledning var det också vingårdarna i Jerez som var de första att öppnade sina dörrar för enoturism, som årligen lockar cirka 500 000 besökare. Området togs med på Unescos världsarvslista 2018.

Området har 72 registrerade bodegas de crianza, men det tåls nog att sägas att ingen är mer spektakulär än Macharnudo, som ligger längs vägen mot Trebujena. Historiskt sett har den varit känd som ”la gran Cru”, med den tidigare ägaren Domecq, men i dag drivs den först av José Estrévez SA.

mde

Montilla-Moriles

I Sierra de Montilla, i Córdobaprovinsen, även kallat ”lilla Toscana”, odlas druvor med kvalitetsstämpeln Denominación de Origen Montilla-Moriles. Av de fler än 70 ursprungliga vingårdarna finns det nu bara ett dussin kvar, men där produceras viner som beskrivs som friska, originella, unika och karaktäristiska för området. Under hösten gör vingårdarna att området ser ut som ett lapptäcke. Bodegan Alvear lär vara en av de mest spektakulära, men själv röstar jag för vingården Lagar la Primilla, som ligger högst upp och som inte bara är känd för sitt vin utan även för sin katt, Laurel, som tycker om att posera för kameran.

Condado de Huelva

Vinerna i provinsen Huelva, eller Condado de Huelva, växer i ett böljande låglandslandskap med sandig och bördig jord. En del av druvsorterna är unika för området och bland dessa kan nämnas Zalema, Palomino Fino, Listán de Huelva, Garrido Fino, Moscatel de Alejandría och Pedro Ximénez. De vackraste vingårdarna ligger i området i närheten av naturparken La Doñana, där man kan ta en vintur genom 4 000 år av vinhistoria runt byarna Almonte, Bollullos, La Palma, Manzanilla, Rociana och Villalba. Stanna till vid vingården Bodegas Andrade från 1885 eller Bodegas Infante från 1970 och lämna inte området innan du provsmakat deras Vino Naranjo.

(Källor: Junta de Andalucía, Consejería de Agricultura, Pesca y Desarrollo Rural, Asociación de Bodegueros y Viticultores de la Serranía de Ronda, Alpujarra Turismo, Vinos de Jerez, Diario SUR, La Voz de Cádiz, ABC Andalucía, El Día de Córdoba och MDPI)

Dela

Kanske gillar du även

© 2009-2019 En Sueco – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.