Al-Thani borta – Málaga CF styrs nu av administrator

Al-Thani borta – Málaga CF styrs nu av administrator

Presidenten och huvudauktionären för Málaga Club de Futbol, shejk Abdullah Al-Thani från Doha i Qatar, uteblev från domstolen i Málaga, där klubbens minoritetsauktionärer hade stämt honom för bedrägeri och penningtvätt. På de grunderna vidtog domaren åtgärder och tog bort honom och hans tre barn i styrelsen, Nasser, Nayef och Rakan, från ledningen i klubben. Resten av säsongen kommer således Málaga CF ligga i händerna på en av sommaren utpekad administrator. Namnet på denne offentliggjordes under torsdagen och det handlar om Málaga-advokaten José María Muñoz, som i 40 år arbetat med examensbevis i företagsstudier och han har en kandidatexamen i skatterådgivning från San Pablo CEU University.

Mannen, som nu alltså fattar tyglarna i Málaga CF får kontor i Martiricos – Málaga CF:s huvudkontor på Estadio La Rosaleda.

Vidare dömdes Al-Thani till att betala en deposition på 5,4 miljoner euro. Betalas ej detta kommer det att utmätas från hans tillgångar i Spanien.

På söndag spelar Málaga CF hemma på La Rosaleda mot Racing Santander. Matchstart kl. 18.15.

Dela

Kanske gillar du även

© 2009-2019 En Sueco – Norrbom Marketing.
Designed and developed by yummp.