Costa del Sol är en magnet för personer som vill investera i en semesterbostad, och som lockas av Málagaprovinsens soliga kust, blomstrande turism och ett löfte om stark hyresavkastning. Men många som beslutat sig för att köpa en investeringsbostad på kusten upptäcker att det lätt går fel. Varför? Förklaringen är att det bästa läget för en semesterbostad inte nödvändigtvis är just den platsen som du tror att det är.
Fråga en person som ska göra sin första investering om var denne tror att de bästa semesterbostäderna ligger, och denne kommer förmodligen att gissa Marbella, Puerto Banús eller Málaga stad – eller så säger personen att hen vill ha en vacker villa med privat pool. Men varken stad, bostadens storlek eller möbler av bästa kvalitet kan i sig själv garantera att det är lätt att hyra ut bostaden på Costa del Sol.
Vill man ha en investering som ger en inkomst året runt, och inte bara under juli och augusti, så måste man ta hänsyn till tre faktorer – och dessa går det inte att bortse ifrån:
✔ Promenadavstånd till strand och centrum
✔ Inget behov av en bil
✔ Enkelt att ta sig till Málagas flygplats
Varför spelar dessa faktorer så stor roll?
”Förklaringen är ganska enkel – turister prioriterar bekvämlighet”, säger Michael Kolodnicki, grundare och VD för Rincón, en semesteruthyrnings- och fastighetsförvaltningsspecialist på Costa del Sol. ”Semesterfirare vill kliva ut genom dörren och vara på stranden, ha gångavstånd till restauranger på kvällen och kunna köpa livsmedel eller souvenirer utan att behöva ta bilen.” Med andra ord, när folk är på semester vill de flesta inte behöva besvära sig med att hyra en bil i ett främmande land eller använda Google Maps för att navigera till avlägsna platser. Kort resväg till flygplatsen och nära till bekvämligheter är faktorer som omedelbart gör en semesterbostad mer attraktiv.
Detta är inte något som man bara säger. ABTA:s rapport om semestervanor 2024–2025 bekräftar att stadsresor nu är den näst mest populära typen av semester, direkt efter strandsemestrar. Det är därför kustnära stadsområden som Torremolinos och Marbella, som erbjuder det bästa av två världar, fortsätter att locka besökare året runt.
Det vanliga misstaget: vackra fastigheter som står tomma
En av de största felbedömningarna som investerare gör är att man köper en vacker fastighet inåt land, spendera en förmögenhet på inredning, bara för att sedan behöva kämpa för att få den uthyrd under sommarens högsäsong.
Byggherrar marknadsför ofta nybyggen inåt land med imponerande prognoser om för uthyrningsmöjligheter, men dessa siffror baseras på juli och augusti när allt på Costa del Sol redan är bokat. Resten av året finns det en massa lediga alternativ för turisterna, och de väljer att hyra bostäder med lätt tillgång till stränder, restauranger, affärer och transport. Det är därför, även i välbärgade områden, som semesterbostäder norr om motorvägen A7 har mycket lägre beläggning och lägre hyrespriser vintertid.
Det samtidigt som äldre, mindre fina lägenheter på bästa läge är bokade året runt. ”Vi förvaltar flera bostäder i ett flerfamiljshus från 1960-talet i Torremolinos”, säger Michael Kolodnicki och förklarar: ”Byggnaden i sig är långt ifrån fin att titta på, men lägenheterna i den är alltid uthyrda, oavsett säsong. De uppfyller nämligen de tre kraven: nära till strand, stad och flygplats. Till och med under finanskrisen 2008 hade bostäder som dessa full beläggning året runt till.”
Även med rätt kriterier i åtanke är det inte lätt att hitta en riktigt bra investeringsbostad. Efterfrågan på bra investeringsbostäder är mycket högre än utbudet. Det finns ingen ledig mark kvar för nya strandnära bostadsprojekt utmed Málagaprovinsens kust, och konkurrensen om de bostäder som finns är hård och väntelistorna hos fastighetsmäklarna är långa.
Så, vad är strategin?
Michael Kolodnicki rekommenderar att man tar hjälp av ett fastighetsförvaltningsbolag som förstår marknaden, med både erfarenhet och god lokalkännedom: ”Kom och prata med oss, innan du köper. Vi kan ge dig realistiska prognoser över uthyrningspotentialen och vi jobbar med ett brett nätverk med etablerade fastighetsmäklare på kusten. Således sitter vi i en unik position till att hjälpa investerare att säkra bra fastigheter för korttidsuthyrning.”
Om ditt främsta mål är att hyra ut din bostad kommer det bästa alltid att vara att hitta en fastighet nära stranden, centrum och flygplatsen.
Om du i stället köper en semesterbostad till dig själv, som du planerar att hyra ut bara delar av året, kan dina prioriteringar vara andra. Till exempel har många nordeuropéer ett andra hem i Spanien, som de själva bor i under perioden oktober till mars, medan de hyr ut bostaden resten av året. I dessa fall kan faktorer som fantastisk utsikt, säker parkering, närhet till golfbana eller helt enkelt ett tystare och lugnare område betyda mer för dig än att maximera hyresintäkterna varje säsong.
Enligt det spanska statistiska institutet (INE) ökade efterfrågan på turistlägenheter med 2,2 procent på årsbasis under 2024. Samtidigt förutspår Rapporten om den globala marknaden för semesterbostäder 2025–2034 att den globala semesteruthyrningsmarknaden nästan kommer att tredubblas till år 2030, med Europa i spetsen.
För investerare belyser denna tillväxt en viktig verklighet: efterfrågan skiftar mot praktiska bostäder med bra läge som lockar besökare året runt, och inte bara sommarsemesterfirare.
Om du menar allvar med att tjäna pengar på semesteruthyrning på Costa del Sol, så glöm bort den vykort-perfekta villan. De bästa investeringarna är inte nödvändigtvis de mest glamorösa. De bästa är i stället de som erbjuder bekvämligheter för gästerna – och som är bokade året runt.
Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com
PUBLICERAD AV:
D.L. MA-126-2001